آنچه باید در مورد تغذیه بدانیم

آنچه باید در مورد تغذیه بدانیم

رژیم غذایی صحیح و اصولی، به تدریج اصلاح عادات غذایی را به دنبال خواهد داشت. این اصلاح عادات شامل: نحوۀ طبخ غذاها، نوع غذای سرو شده، مقدار غذای دریافتی، ساعات خوردن و حتی چگونه خوردن می شود. به مرور زمان، این عادات در شما نهادینه شده و نه تنها شما را از پرخوری باز می دارد، بلکه در نهایت موجب بهبود سبک زندگی می شود که عامل اصلی پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن از جمله چاقی، فشار خون بالا، دیابت، کبد چرب و … است.بهترین شیوۀ درمانی در اضافه وزن و چاقی و نیز در بسیاری از بیماری های ناشی از رژیم غذایی غلط، درمانی است که به طور هم زمان شامل اصلاح در رژیم غذایی، تغییر در فعالیت بدنی و رفتار درمانی باشد. به طور کلی در تغذیه درمانی چاقی، نکاتی وجود دارد که باید برای دست یابی به کاهش وزن موفق و همراه با سلامتی و هم چنین حفظ وزن کاهش یافته به آن توجه کرد.نکتۀ قابل تأمل که اغلب مردم نسبت به آن توجه ندارند آنست که غذا و رژیم غذایی، مسئله‌ای بسیار مهم و تخصصی است. بی توجهی به این موضوع موجب می شود که مردم از هر رژیمی که به آنها معرفی می شود و یا در فضای مجازی تبلیغ می شود استفاده کنند که اغلب هم با عوارض جبران ناپذیری همراه است. بیشتر این رژیم ها با وعده های فریبنده ای همچون لاغری سریع، لاغری بدون بازگشت و با ارائه راهکارهای عجیب و آسیب رسان،افراد را به سوی خود جلب می کنند. از جملۀ این رژیم ها می توان به رژیم های چند روزه یا رژیم های تک غذایی اشاره کرد. مشکلات تیروئیدی، کبدی و گوارشی، آسیب های روانی، ضایعات پوستی، ریزش مو و ضعف عمومی تنها بخشی از عوارض این رژیم هاست. برای دستیابی به رفتارهای غذایی صحیح و رژیم غذایی اصولی بایستی به یک متخصص تغذیه مراجعه نمود تا ضمن تنظیم برنامۀ غذایی مطابق با شرایط شما، عوارض و سختی های رژیم غذایی به نحو مؤثری کمتر شود. اگرچه خواست و اراده فرد در تغییر سبک زندگی از همه چیز مهم تر است. کفایت، تنوع، تعادل و تأمین کالری مورد نیاز فرد از مهم ترین اصول رژیم غذایی صحیح است.

چرا رژیم درمانی اصولی؟

تنها یکی از جنبه های حفظ تعادل در وزن (وزن مناسب نه چاقی و نه لاغری) زیبایی و تناسب اندام است، در حالی که، دست یابی به وضعیت مطلوب سلامت، هدف بالاتری است. امروزه چاقی به عنوان علت مهم اما قابل کنترل در بسیاری از مشکلات از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی (بالاترین علت مرگ و میر)، دیابت، افزایش چربی‌‎های خون، کبد چرب، افزایش فشار خون و اختلالات هورمونی از قبیل سندرم تخمدان پلی کیستیک و… شناخته می شود. متأسفانه شیوع بالای این بیماری ها و عدم نظارت کافی بر فضای مجازی، موجب شده تا رژیم های نامناسب توسط افراد غیر متخصص به راحتی در اختیار افراد قرار بگیرد. پیروی از این رژیم های ناصحیح بجای درمان بیماری، عوارض جبران ناپذیر دیگری نیز برای فرد به دنبال دارد.بنابراین، رژیم های اصولی را فقط از متخصصین تغذیه و رژیم درمانی بخواهید. ما در کلینیک تغذیه و رژیم درمانی خود به اصلاح سبک زندگی شما به روش کاملاً علمی و اصولی خواهیم پرداخت. علاوه بر دریافت برنامه غذایی در اینجا، به شما کمک می شود که رفتارهای ناصحیح را کنار بگذارید، فعالیت بدنی خود را تنظیم کنید و در نهایت، وزن کاسته شده را تثبیت کنید.

نکتۀ بسیار قابل تأمل در این زمینه آن است که افزایش وزن، بالا رفتن چربی، فشار یا قند خون مشکلی نیست که یک روزه ایجاد شده باشد پس نباید انتظار داشت که در مدت کوتاهی نیز برطرف شود. رژیم غذایی مناسب و اصلاح سبک زندگی در یک دورۀ زمانی مناسب، می تواند راهی مناسب برای درمان چاقی و مشکلات متابولیکی ناشی از آن باشد.

خدمات تغذیه و رژیم درمانی کلینیک

در اینجا ما به ارائۀ خدمات تخصصی برای درمان چاقی و بیماری‌های مرتبط با تغذیه به شیوه ای کاملاً علمی می‌پردازیم. زمینه های تخصصی  این کلینیک در حال حاضر به شرح زیر می باشند:

  • رژیم درمانی در چاقی و لاغری
  • رژیم درمانی در بیماری های گوارشی و کبدی
  • رژیم درمانی در بیماری های قلبی و عروقی
  • رژیم درمانی در بیماری های کلیوی
  • رژیم درمانی در بیماری های غدد و متابولیسم از جمله دیابت، دیابت بارداری و مشکلات تیروئیدی
  • کنترل عوامل خطر بیماری ها به ویژه قند خون بالا، پرفشاری خون، چربی خون بالا و تخمدان پلی کیستیک
  • رژیم درمانی در گروه های ویژه شامل مادران باردار و شیرده، کودکان و سالمندان

 

ما در این دورۀ درمانی، علاوه بر ارائه برنامه غذایی اصولی و علمی، به شما در اصلاح رفتارهای مرتبط با خوردن و تنظیم فعالیت بدنی برای سبک زندگی سالم کمک می کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن